Chřipka

Chřipka, nachlazení a viróza

Anna Makarová
15.02.2011

Chřipka, nachlazení a viróza jsou nemoci způsobené různými viry. Většina příznaků těchto chorob je podobná, proto se velmi často zaměňují. V čem jsou tyto nemoci odlišné?

Chřipka

Chřipka je akutní virové onemocnění dýchacích cest, vyvolané chřipkovým virem. Existuje mnoho různých kmenů těchto virů a mutacemi vznikají další. Chřipka postihuje častěji dospělé než děti. Šíří se kapénkovou cestou, tj. kašláním a kýcháním.

Menší epidemie propukají na podzim a v zimě. Šíří se hlavně v kolektivech. K větším epidemiím dochází, když se objeví nějaký vysoce nakažlivý kmen viru, jako například v roce 1918, kdy chřipka zabila přes 25 milionů lidí (tj. dvakrát více, než zahynulo v první světové válce).

Inkubační doba chřipky trvá přibližně 1 až 4 dny. Příznaky se vyvíjejí během 24 hodin. Typické pro chřipku je, že onemocnění propukne náhle, tj. z ničeho nic se najednou člověk cítí zchvácený, nastupuje vysoká horečka se zimnicí, bolesti hlavy, svalů a kloubů a celková slabost. Po několika dnech může propuknout i kašel. U dětí se často objevuje nechutenství, někdy i zvracení a průjem. Příznaky chřipky jsou mnohem závažnější než u běžného nachlazení.

U chřipky jsou poměrně účinnou prevencí vakcíny proti chřipce, které se doporučují především starým a vážně nemocným lidem, u nichž případné komplikace mohou způsobit i smrt. Toto očkování však nechrání stoprocentně, zejména pokud epidemii vyvolá nový, dosud neznámý virus. Pro vysokou schopnost změny mutací viru jsou jednotlivé přípravky chřipkové vakcíny účinné jen asi jeden rok. Světová zdravotnická organizace koordinuje obsah vakcíny každý rok, aby obsahovala nejpravděpodobnější kmeny virů.

Nachlazení

Nachlazení je také akutní virové onemocnění dýchacích cest, které je vyvolané rhinoviry. Zánětem je postižena sliznice nosní dutiny, hrdla a hrtanu. Infekce se šíří zpravidla kapénkovou cestou nebo třeba polibkem. Nachlazení je nejčastějším infekčním onemocněním, které většina lidí prodělá jednou až dvakrát do roka.

Nachlazení většinou provází zvýšená teplota, kýchání a rýma, chrapot a kašel. Příznaky se začnou projevovat několik hodin až několik dnů po nakažení a do dvou týdnů samy odezní.

Během epidemií je dosti obtížné se nachlazení vyhnout. Pokud už člověk onemocní, je vhodné, aby zůstal doma a virovou infekci již dále nešířil. Proti nachlazení neexistuje žádné očkování. Existuje více než 100 různých druhů rhinovirů (viry vyvolávající zánět horních cest dýchacích), proto vyvinutí účinné očkovací látky v současné době není možné.

Viróza

Viróza propuká následkem prochladnutí. Virus, který nás oslabí, byl v našem těle již dávno předtím, než se projevil. Čekal jenom na vhodný okamžik, kdy bude moci zaútočit, tj. na oslabení organismu způsobené například prochladnutím. V okamžiku, kdy nemoc propukne, vyvíjí se jako nachlazení.

Léčba chřipky a nachlazení

U chřipky ani u nachlazení žádná specifická léčba neexistuje, doporučuje se hlavně klid na lůžku v teplé a dobře větrané místnosti, dokud neodezní příznaky. Zpravidla se doporučuje nejméně týden.

Na snížení teploty a úlevu od bolesti se nemocnému podává acylpyrin nebo paracetamol, dětem nurofen či paralen a dostatečný přísun tekutin a minerálů.

U nachlazení se kromě těchto léků navíc doporučuje i inhalace páry, která pomáhá uvolnit ucpaný nos a uleví od tíhy na hrudi. V případě, že se rozběhne sekundární infekce, například zánět středního ucha, bronchitida (zánět průdušek), bronchopneumonie (zápal plic) nebo sinusitida (zánět vedlejších nosních dutin), je potřeba nasadit antibiotika.

Autor: Anna Makarová

Světový den boje proti rakovině
Baňkování - prastará i moderní technika

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Sexuální problémy po porodu
Porod

Sexuální problémy po porodu

26.02.2011

Intimní život ženy i jejího partnera se může narozením dítěte od základů změnit. Důvodem nemusí být jen náhlý nedostatek času a spánku, nové povinnosti a pocit velké odpovědnosti. ...

Iyengar jóga
Jóga

Iyengar jóga

19.02.2011

Tato metoda jógy bývá mnohdy považována za nejpreciznější a nejucelenější koncepci jógových cvičení. Důležitá je pro ni pozornost k detailu a stav nutného soustředění mysli. Obsahu ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Ideální věkový rozdíl mezi sourozenci
Vztahy v rodině

Ideální věkový rozdíl mezi sourozenci

Chcete mít více dětí a uvažujete, zda je lepší počkat, aby byl mezi sourozenci větší věkový rozdíl, nebo je mít těsně po sobě, aby si byli blízko? Každý věkový rozdíl má své výhody ...

Syfilis může i zabíjet
Syfilis

Syfilis může i zabíjet

Syfilis (příjice, lues) je chronické infekční onemocnění způsobené bakterií Treponema pallium, které se přenáší téměř výhradně pohlavním stykem. Neléčená syfilida může být smrtelná ...