Chřipka

Chřipková epidemie u nás právě vrcholí

Veronika Tůmová
01.02.2013

Chřipková epidemie u nás v posledních dnech podle odborníků dosahuje vrcholu a v následujících týdnech by měla ustupovat. Zatím však některé oblasti stále hlásí nárůst počtu nemocných a hospitalizovaných s komplikacemi. Podle odborníků se letošní chřipková epidemie výrazněji neliší od epidemií minulých let.

Ve třetím a čtvrtém týdnu letošního roku došlo k vzestupu chřipky až o třicet procent. Mezi příčiny tohoto nárůstu patří letošní extrémní výkyvy teplot, ale také prostý fakt, že lidé chřipku přecházejí, nebo se vracejí do zaměstnání nedoléčení, a roznášením viru tak neustále rozšiřují řady pacientů.

Vzestup chřipky a riziko ohrožení v posledních týdnech se samozřejmě týká nás všech. K nejrizikovějším skupinám však patří školáci a předškoláci, ale také starší lidé, často hospitalizovaní s komplikacemi provázejícími běžnou chřipku.

Projevy chřipky

U dětí bývají častým projevem nemoci velmi vysoké horečky, někdy i křeče, rýma a průjem.

Typickými projevy u dospělých jsou:

  • silná únava
  • bolest kloubů a svalů celého těla
  • zimnice
  • nechutenství
  • horečka
  • dráždivý suchý kašel

Výskyt chřipky u nás a v Evropě

V letošním roce je zaznamenáván velmi nerovnoměrný vývoj chřipkové epidemie, a to nejen u nás, ale ve většině zemí Evropy. Ústup nemocnosti je hlášen ze Španělska, Bulharska a Itálie, v mnoha dalších zemích je epidemie stále na vzestupu.

U nás je výskyt onemocnění otázkou lokálních až regionálních epidemií, na vzestupu je stále Pardubický kraj, pokles eviduje např. Ústecký, Zlínský nebo Olomoucký kraj. Středočeský a Královéhradecký kraj setrvávají ve stavu stability.

Účinná obrana – očkování proti chřipce

Odborníci se shodují v názoru, že očkování je spolu se zdravou životosprávou nejúčinnější prevencí onemocnění. Je však nutné upozorňovat na důležitou skutečnost, že očkování nelze provádět v průběhu epidemie, ale už několik měsíců před jejím obvyklým nástupem. Podle vakcinologů probíhá očkování zpravidla od října do prosince.

Imunita se vyvíjí do 14 dnů po očkování a má vysokou, u zdravých lidí až 90procentní účinnost. Očkování především snižuje riziko vzniku závažných komplikací onemocnění a riziko úmrtí až o 80 procent.

Autor: Veronika Tůmová

Zastavte čas a zůstaňte mladá
Chronická prokrastinace – jak s ní bojovat

Další články

Vodoléčba inspirovaná ledními medvědy
Plavání a potápění

Vodoléčba inspirovaná ledními medvědy

29.01.2013

Do ledové vody se vrhají lidé po celém světě. I v Čechách je otužování poměrně známou a rozšířenou disciplínou. Jeho průkopníkem a popularizátorem byl nadšený sportovec, pražský zl ...