TÉMA Chřipka

Účinná obrana proti chřipce

Chřipka patři mezi jedno z nejčastějších onemocnění sužující populaci v tomto ročním období. Rychle se mezi lidmi šíří. Vyvolává ji řada navzájem si podobných virů a očkování ochrání jen proti těm nejčastějším. Není na škodu znát několik jednoduchých a účinných zásad, které je užitečné v tomto období dodržovat, a snížit tak riziko infekce.

Chřipka nás většinou přepadá nečekaně. Cítíme se v naprostém pořádku, když tu najednou přijde mrazení, kýchání, celková slabost, bolesti ve svalech a kloubech. O něco později se ještě dostaví suchý kašel, horečka, zvýšená citlivost kůže, bolestivé a zarudlé oči a bolest hlavy.

Prevence, prevence, prevence!

Jednou z nejúčinnějších prevencí proti chřipce je očkování, říkají lékaři. Většinou obsahuje tři druhy chřipkových virů, u nichž odborníci očekávají, že v dané sezóně budou nejčastěji útočit. Pokud je předpověď odborníků dobrá, je vakcína v 70 až 90 procentech u zdravých dospělých efektivní v prevenci chřipky. A i když chřipkou navzdory očkování onemocníte, příznaky bývají mírnější a nedochází tak často ke komplikacím jako u neočkovaných jedinců.

Snížit riziko infekce v době chřipkové sezóny lze i jinak a nepropuknutí nemoci můžeme dosáhnout zvyšováním odolnosti a dodržováním určitých pravidel.

Jak se vyhnout chřipce

 • Dopřávejte si pravidelnou fyzickou aktivitu
 • Otužujte se
 • Snažte se vyhýbat nebo se příliš nezdržovat vmístech svelkou koncentrací lidí (dopravní prostředky, čekárny u lékaře, kina, divadla, supermarkety)
 • Konzumujte dostatečné množství ovoce a zeleniny, které zajistí příjem vitamínu. Zvlášť důležité jsou vitamíny C a E, beta-karoten a flavonoidy
 • Užitečné jsou i výživové doplňky s obsahem zinku a selenu
 • Teple se oblékejte (hlavně dejte pozor na nohy a ledviny)
 • Větrejte
 • Vyhýbejte se zakouřeným prostorám
 • Dodržujte pitný režim
 • Dodržujte zásadu mytí rukou mýdlem
 • Snažte se zbytečně nedotýkat očí, nosu a úst
 • Dopřávejte si dostatek spánku
 • Snažte se vyhýbat zbytečnému stresu

Podle lidové tradice před chřipkou pomáhá cibulová kaše a bezinkové víno. Jak bezinky tak cibule obsahují flavonoidy, které posilují imunitní systém. Rozhodně si tedy jimi neublížíte.

Přírodní medicína doporučuje pít v zimě dvakrát až třikrát týdně čaj z echinacey. Pokud jste vystaveni možné nákaze, není na škodu jej pít denně. Tuto rostlinu, původem ze Severní Ameriky, lze užívat i ve formě tinktury a tabletek.

Když chřipka propukne

Jakmile pocítíte první známky chřipkové infekce, začněte ráno a večer kloktat vlažnou vodu, do níž přidáte dvě kapky tea tree oleje dvě kapky gerániového oleje. Čaje z echinacey, květů bezu černého, máty a řebříčku, tělu rovněž prokáží dobrou službu. Dobrým pomocníkem je rovněž česnek. V případě, že cítíte škrábání v krku, dejte si na noc Priessnitzův obklad na krk (vlhký šátek, igelitový pytlík, suchý šátek).

Hned druhý den si zaskočte do bylinářství a kupte si kapky z lichořeřišnice větší. Berte po 3 dny vyšší dávku uvedenou na lahviččce. To vám zaručeně pomůže.

A jak bojujete proti chřipce vy? Co děláte proto, abyste ji nechytli?

Účinná obrana proti chřipce patří do témat
 • Barča bara.nesvadbova12 17.02.2014 10:54:26

  Účinná obrana proti chřipce je hlíva. Doktorka mi doporučila Hlívu ústřičnou 800mg s rakytníkovým olejem, která posiluje imunitu a má nejvíce účinné látky v sobě na rozdíl od jiných produktů na trhu.

  • Re: Barča Klára 23.10.2017 12:21:37

   To je jako prevence nebo co?Prevence na chřipku mocnení... Ani očkování nenístoprocenstní. Je třeba sní účinně bojovat, ažkdyž dojde. Já s ní třebabojuju tak - horkej čaj +brufenhttps://www.zbozi.cz/vyrobek/brufen-400-100-tbl/ Na chřipkunejlepší kombinace!

 • Prevence Mandragora 13.03.2017 20:33:06

  Snažím se bránit chřipce, nachlazení a vůbec všem podobným nepříjemnostem tak, že dělám maximum pro posílení imunity u sebe i u dětí. To znamená zdravá výživa, otužování, hodně pohybu. Na zlepšení imunity užíváme Preventan (děti už od tří let) a fakt se nám většina protivných nemocí vyhýbá.

 • Petulinka 10.02.2017 08:44:34

  Snažím se chřipcepředcházet konzumací ovoce.Někdy to ale nestačí. Kdyžuž na mě přijde, berubrufen. Ten mi pomůže odhorečky a od bolesti kloubů.Aspoň nějaká úleva.www.lekarna.cz/brufen-400-30x400mg-potahovane-tablety-5

 • viroza a nachlazení MMS míla 12.01.2016 21:58:18

  MMS http://www.czmms.info/index.php/vysvetleni-ucinnosti-mms

 • Senzycol Roman Sušek 20.05.2015 10:15:06

  Dobrý den, už nějakou dobu užívám Senzycol a jsem spokojený. Často jsem cestoval a moje imunita byla zhoršena, proto mi přitelkyně koupila ma Vanoce Senzycol, že za zkoušku nic nedám

 • jednoduché! petr 02.02.2011 20:44:47

  Sednu si na zastávku v rozhalence a bez kabátu, vezmu si koldrex a všem vypravuju, jak mi nic není.

 • Chřipka novina 20.12.2010 10:44:55

  Tak jsem si přečetla prevenci a až na to otužování a tablet se zinkem - jsem na tom dobře ..chřipku jsem měla několikrát v životě, možná tak 5x, rýmu jsem měla někdy vloni, netrpím ani na angíny...necpu se práškama, ani bylinkama, jím hodně ovoce, zeleninu moc ne...

 • Jako máma od dětí Mamushka 25.05.2010 20:54:56

  bojujeme dneska proti chřipce na všech frontách. Med, čaj, zázvor, bylinky, doplňky stravy na posílení imunity (máme dobrou zkušenost s curenzymem) a tenhle mix jediný pomáhá. Ale je to boj :-D

 • Chřipka? standa 07.01.2010 00:21:17

  Mám sprchu na dvoře. Do zamrznutí aspoň jednou denně jsem pod ní. V zimě studenou vodu doma.
  Nepřetápět byt. Hodně česneku, ovoce a zeleniny.
  Přiměřeně pohyb na čerstvém vzduchu. A v době epidemii se vyhýbat ukašlanému a prskajícímu davu. Chřipka? Ještě jsem nepřeskočil, jak se říká, ale mi to pomáhá.

 • Bylinky léčí Terča Č. 06.01.2010 14:51:55

  Jak již bylo řečeno, nejdůležitější je prevence. Já jím hodně zeleniny a ovoce, dodržuji pitný režim, piju bylinné čaje a 3x denně užívám výluhy z pupenů (především lichořeřišnici, echinaceu, kopřivu a břízu). A v neposlední řadě je velice důležité, aby byl člověk pokud možno psychicky dobře naladěný - věřte nebo ne - to dělá hodně :-))

 • Proti chřipce se dá vždy bránit !!! Alojz 20.11.2009 16:44:40

  A rozhodně to nemusí být zrovna vakcínou. Na chřipkové viry je nejlepší vitamín C, samozřejmě malé dávky to zrovna neřeší a velké dávky člověk dost dobře nesnese. Přesto je i tady řešení, poměrně jednoduché a levné, jak bez vedlejších účinků užít i vysoké dávky vitamínu C:  – http://vitaminc.wz.cz  – . Samozřejmě výrobci vakcín by z toho radost určitě neměli!!! Já sám jsem astmatik, čili riziková skupina a x let (co beru vitamín C) nevím co to chřipka je!

 • bylinky a prevenci luca 18.11.2009 13:58:21

  Začala jsem se zajímat o čínkou medicínu a narazila jsem na výrobky Energy. Jsou to naprosto úžasný byliny s bioinformací, které jsou nejen dokonalé pro prevenci,ale i léčbu. Užívá je i můj roční synek. Máte-li ve svém okolí centrum Energy, kde Vám změří i pomocí přístorje Supertronic Vaše zdraví a energii, neváhejte to vyzkoušet. Mám to vyzkoušené na sobě a sama už měřím a stále se jen divím a chválím.


Chřipka patří do témat

Adresář

Chřipka ptejte se v poradně

Diskuze na téma Chřipka

 • 02.01.2014 14:01 Chřipka a nachlazení

  Ahoj, doma jsme celkem často nemocní, ať už je to klasická rýma, nachlazení a nebo už přímo chřipk…

 • Ivka 23.01.2013 20:01 Nevolnosti v těhotenství

  Já jsem teď v 7 tt a zle mi je 3 dny.....nezvracím a zatím to není tak hrozné,ale všem doporučuji…

 • 12.01.2015 13:01 Oscillococcinum

  Dobrý den, chci se zeptat jestli kdyz citite, ze na vas leze chripka pouzivate Oscillococcinum a…

 • MonikaS 24.02.2015 18:02 Imunita

  Na imunitu u mě jednoznačně Céčko, Mg, B- prakticky zelenina a ovoce :) Samozřejmě by neměl člověk…

 • 14.10.2015 14:10 Posílení imunity

  Zase přichází to šílené chřipkové období a já zase čekám, že to skončí minimálně 3x jako chřipka…

 • Jířa 20.01.2017 07:01 Posílení imunity

  Před vánocemi mě pustili z nemocnice po operaci. Dobírala jsem ještě nějaké léky. V lékárně jsem…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku